CASIO EDIFICE EF539D-1A
Sporty chronograph watch featuring a bold black dial, stainless steel bracelet, and premium EDIFICE styling. Designed with a powerful 3D dial design and motorsport-inspired look for precision and everyday performance.
Casio Men Edifice Watch
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO EDIFICE EF-539D-1A |
| Display | Analog Chronograph |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel Band |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 100M Water Resistant |
| Stopwatch | 1-Second Stopwatch |
| Measuring Capacity | 11:59’59 |
| Battery Life | Approx. 2 Years |
| Features | Date Display, Tachymeter, Screw Lock Back |
| Accuracy | ±20 Seconds per Month |
| Weight | 198 g |
| Case Size | 53.5 × 48.5 × 11.5 mm |
| Clasp | Double-Lock 3-Fold Clasp |
Original price was: 99.00 OMR.69.30 OMRCurrent price is: 69.30 OMR.
(Save 29.70 OMR)
In stock











