CASIO DB360-1A
Vintage digital watch featuring a stainless steel bracelet, classic databank functionality, and iconic retro styling. Designed for everyday convenience with TELEMEMO memory, dual time, stopwatch, countdown timer, and long-lasting battery life.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO DB-360-1A |
| Display | Digital |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Grey Digital Display |
| Case Material | Resin / Chrome Plated |
| Strap Material | Stainless Steel Band |
| Glass | Resin Glass |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Battery Life | Approx. 10 Years (CR2025) |
| Memory Function | 30-Record TELEMEMO |
| Alarm | 5 Multi-Function Alarms |
| Stopwatch | 1/100-Second Stopwatch |
| Timer | Countdown Timer |
| Time Zones | Dual Time |
| Light | LED Backlight |
| Weight | 58 g |
| Case Size | 43.1 × 37.7 × 10.4 mm |
Original price was: 25.00 OMR.20.00 OMRCurrent price is: 20.00 OMR.
(Save 5.00 OMR)
In stock








