SEIKO-5 SSK009J1
A refined and elegant automatic GMT watch featuring a petrol blue dial with vintage “Style 60s” design. The SSK009J1 combines classic Presage aesthetics with modern dual-time functionality, making it perfect for both formal and everyday wear.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Seiko |
| Model | SSK009J1 |
| Collection | Presage (Style 60’s GMT) |
| Movement | Automatic (Caliber 4R34) |
| Power Reserve | Approx. 41 hours |
| Jewels | 24 Jewels |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band | Stainless Steel |
| Case Size | 40.8 mm |
| Case Thickness | 13.0 mm |
| Dial Color | Petrol Blue |
| Glass | Box-shaped Hardlex |
| Water Resistance | 50 meters (5 bar) |
| Functions | GMT (Dual Time), Date |
| Luminous | LumiBrite hands & markers |
| Case Back | Transparent (See-through) |
Original price was: 310.00 OMR.186.00 OMRCurrent price is: 186.00 OMR.
(Save 124.00 OMR)
In stock












