CASIO MTP1381D-3A GREEN DIAL
A bold and stylish analog watch featuring a rich green dial with a wide day-date display and full stainless steel finish. The MTP-1381D-3A offers a premium look with reliable quartz performance—perfect for both formal and everyday wear.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Casio |
| Model | MTP-1381D-3A |
| Collection | Enticer Series |
| Display Type | Analog |
| Movement | Quartz |
| Case Material | Ion Plated |
| Band Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Green |
| Case Size | 46.6 × 39.9 × 8.9 mm |
| Weight | Approx. 104 g |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 50 meters |
| Battery Life | Approx. 3 years |
| Accuracy | ±20 seconds/month |
| Functions | Day & Date display |
| Clasp | Triple-fold clasp |
Original price was: 36.75 OMR.25.73 OMRCurrent price is: 25.73 OMR.
(Save 11.03 OMR)
In stock










