CASIO LTP1215A-2A2
The Casio LTP-1215A-2A2 is a stylish ladies’ analog watch featuring a beautiful blue dial with a stainless-steel case and bracelet. Powered by precise Japanese quartz movement, it provides reliable timekeeping along with a practical date display. With mineral glass protection and a slim classic design, this watch is ideal for everyday wear as well as formal occasions.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Casio |
| Model | LTP-1215A-2A2 |
| Gender | Ladies |
| Display Type | Analog |
| Movement | Japanese Quartz |
| Case Material | Stainless Steel (Ion-Plated) |
| Band Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | Water Resistant (Approx. 30 m) |
| Case Diameter | Approx. 32 mm |
| Case Thickness | Approx. 8.6 mm |
| Weight | Approx. 56 g |
| Functions | Hour, Minute, Second, Date Display |
| Clasp | Triple-Fold Clasp |
| Battery | SR626SW (Approx. 3 years) |
| Accuracy | ±20 seconds per month |
Original price was: 17.85 OMR.12.50 OMRCurrent price is: 12.50 OMR.
(Save 5.36 OMR)
In stock











