CASIO LTP1183A-7A
The Casio LTP-1183A-7A is a classic ladies’ analog watch featuring a clean white dial and a durable stainless-steel case and bracelet. Powered by precise quartz movement, it offers reliable timekeeping with a convenient date display. Its slim profile, mineral glass protection, and elegant design make it perfect for everyday wear as well as formal occasions.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Casio |
| Model | LTP-1183A-7A |
| Gender | Ladies |
| Display Type | Analog |
| Movement | Quartz |
| Case Material | Stainless Steel / Ion Plated |
| Band Material | Stainless Steel |
| Dial Color | White / Silver |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | Water Resistant (Approx. 30 m) |
| Case Size | 31.5 × 28.5 × 6.6 mm |
| Weight | Approx. 52 g |
| Functions | Hour, Minute, Second, Date Display |
| Clasp | Triple-Fold Clasp |
| Battery | SR621SW (Approx. 3 years) |
| Accuracy | ±20 seconds per month |
Original price was: 17.85 OMR.12.50 OMRCurrent price is: 12.50 OMR.
(Save 5.36 OMR)
In stock












