CASIO G-SHOCK GA900-1A
A bold and rugged G-SHOCK featuring an industrial-inspired 10-sided bezel with analog-digital display styling, built for sports, outdoor activities, and everyday tough use with legendary G-SHOCK durability.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Casio G-SHOCK |
| Model | GA-900-1A |
| Collection | GA-900 Series |
| Gender | Men |
| Display Type | Analog-Digital |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Resin |
| Strap Material | Resin Strap |
| Glass | Mineral Glass |
| Case Size | 52.8 × 49.5 × 16.9 mm |
| Weight | 65 g |
| Water Resistance | 200 meters |
| Shock Resistance | Yes |
| Battery Life | Approx. 7 Years |
| World Time | 31 Time Zones (48 Cities) |
| Stopwatch | 1/100-Second Stopwatch |
| Timer | Countdown Timer |
| Alarm | 5 Daily Alarms |
| Light | LED Super Illuminator |
| Calendar | Full Auto Calendar |
| Special Features | Hand Shift Feature, Dual Time Display |
| Style | Sport / Outdoor / Streetwear |
Original price was: 78.00 OMR.54.60 OMRCurrent price is: 54.60 OMR.
(Save 23.40 OMR)
In stock












