CASIO EDIFICE EFR571DC-2A
Bold and sporty chronograph watch featuring a striking dark blue dial with black ion-plated stainless steel band, premium EDIFICE styling, and a retrograde stopwatch display. Designed for modern everyday wear with a powerful motorsport-inspired look.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO EDIFICE EFR-571DC-2A |
| Display | Analog Chronograph |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Dark Blue with Gold Accents |
| Case Material | Black Ion-Plated Stainless Steel |
| Band Material | Black Ion-Plated Stainless Steel Band |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 100M Water Resistant |
| Stopwatch | 1-Second Stopwatch |
| Features | Retrograde Chronograph, Date Display |
| Battery Life | Approx. 3 Years |
| Accuracy | ±20 Seconds per Month |
| Weight | 146 g |
| Case Size | 51 × 47.1 × 11.3 mm |
| Clasp | One-Touch 3-Fold Clasp |
Original price was: 110.00 OMR.88.00 OMRCurrent price is: 88.00 OMR.
(Save 22.00 OMR)
In stock












