CASIO EDIFICE EFR539D-1A
Sporty chronograph watch featuring a bold black dial, stainless steel bracelet, and premium EDIFICE styling. Designed with a powerful 3D dial design for precision timing and modern everyday wear.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO EDIFICE EFR-539D-1A |
| Display | Analog Chronograph |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel Band |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 100M Water Resistant |
| Stopwatch | 1/10-Second Stopwatch |
| Measuring Modes | Elapsed Time, Split Time, 1st–2nd Place Times |
| Battery Life | Approx. 2 Years |
| Features | Date Display, Screw Lock Back |
| Accuracy | ±20 Seconds per Month |
| Weight | 185 g |
| Case Size | 54.1 × 49.5 × 11.7 mm |
| Clasp | One-Touch 3-Fold Clasp |
Original price was: 98.00 OMR.68.60 OMRCurrent price is: 68.60 OMR.
(Save 29.40 OMR)
In stock












