CASIO AE1300WH-8A
Sporty and functional digital watch featuring a grey and black design, oversized display, and durable resin strap. Built for sports, training, and everyday use with interval timers, world time, stopwatch, LED backlight, and a powerful 10-year battery life.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO AE-1300WH-8A |
| Display | Digital |
| Movement | Quartz |
| Color | Grey & Black |
| Case Material | Resin |
| Strap Material | Resin Strap |
| Glass | Resin Glass |
| Water Resistance | 100M Water Resistant |
| Battery Life | Approx. 10 Years (CR2025) |
| World Time | 29 Time Zones (48 Cities) |
| Stopwatch | 1-Second Stopwatch |
| Timer | 9 Interval Timers + Preset Timers |
| Alarm | Daily Alarm |
| Light | LED Backlight (Amber) |
| Calendar | Full Auto Calendar (To Year 2099) |
| Time Format | 12/24 Hour |
| Accuracy | ±30 Seconds per Month |
| Weight | 40 g |
| Case Size | 45 × 42.1 × 12.5 mm |
Original price was: 24.00 OMR.19.20 OMRCurrent price is: 19.20 OMR.
(Save 4.80 OMR)
In stock











