CASIO EDIFICE EFRS108D-7A
Stylish slim-profile men’s watch featuring a clean silver-white dial, stainless steel bracelet, and premium EDIFICE design. Built with sapphire crystal and a sleek sporty look for elegant everyday wear.
Casio Edifice EFR-S108D-7AVUDF Steel 39.9mm 2026
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO EDIFICE EFR-S108D-7A |
| Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Silver / White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel Band |
| Glass | Sapphire Crystal with Anti-Reflective Coating |
| Water Resistance | 100M Water Resistant |
| Battery Life | Approx. 3 Years |
| Features | Date Display |
| Accuracy | ±20 Seconds per Month |
| Weight | 110 g |
| Case Size | 44.8 × 39.9 × 7.8 mm |
| Clasp | One-Touch 3-Fold Clasp |
Original price was: 91.00 OMR.63.70 OMRCurrent price is: 63.70 OMR.
(Save 27.30 OMR)
In stock









