CASIO EDIFICE EFV140D-2A
Sporty and stylish men’s analog watch featuring a bold blue dial, stainless steel bracelet, and classic EDIFICE design. Built for everyday performance with a clean sporty look and durable construction.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO EDIFICE EFV-140D-2A |
| Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel Band |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 100M Water Resistant |
| Battery Life | Approx. 3 Years |
| Features | Date Display |
| Accuracy | ±20 Seconds per Month |
| Weight | 128 g |
| Case Size | 49.5 × 43.9 × 10.8 mm |
| Clasp | One-touch 3-fold Clasp |
Original price was: 57.00 OMR.39.90 OMRCurrent price is: 39.90 OMR.
(Save 17.10 OMR)
In stock










