CASIO EDIFICE EFV540DC-1A
Bold and sporty chronograph watch featuring a black ion-plated stainless steel design, precision stopwatch functions, and premium EDIFICE styling. Built for modern everyday wear with a sleek masculine finish.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | CASIO EDIFICE EFV-540DC-1A |
| Display | Analog Chronograph |
| Movement | Quartz |
| Case Material | Stainless Steel / Aluminum |
| Band Material | Black Ion-Plated Stainless Steel Band |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 100M Water Resistant |
| Stopwatch | 1-Second Stopwatch |
| Measuring Modes | Elapsed Time, Split Time |
| Battery Life | Approx. 3 Years |
| Features | Date Display, Screw Lock Back |
| Accuracy | ±20 Seconds per Month |
| Weight | 144g |
| Case Size | 48.5 × 43.8 × 11.6 mm |
Original price was: 89.00 OMR.62.30 OMRCurrent price is: 62.30 OMR.
(Save 26.70 OMR)
In stock











