CASIO G-SHOCK GM110-1A
A bold and rugged G-SHOCK featuring a premium stainless steel bezel with a black analog-digital dial design, combining metal luxury styling with legendary G-SHOCK toughness for everyday and outdoor wear.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Casio G-SHOCK |
| Model | GM-110-1A |
| Gender | Men |
| Display Type | Analog-Digital |
| Dial Color | Black |
| Bezel Color | Silver |
| Case Material | Resin / Stainless Steel |
| Strap Material | Black Resin Strap |
| Glass | Mineral Glass |
| Case Size | 51.9 × 48.8 × 16.9 mm |
| Weight | 93 g |
| Water Resistance | 200 meters |
| Shock Resistance | Yes |
| Magnetic Resistance | Yes |
| Battery Life | Approx. 3 Years |
| World Time | 31 Time Zones (48 Cities) |
| Stopwatch | 1/100-second Stopwatch |
| Timer | Countdown Timer |
| Alarm | 5 Daily Alarms |
| Light | LED Super Illuminator |
| Calendar | Full Auto Calendar |
| Style | Sport / Premium / Casual |
Original price was: 135.00 OMR.94.50 OMRCurrent price is: 94.50 OMR.
(Save 40.50 OMR)
In stock













