SEIKO-5 SRPG27K1
A rugged field-style automatic watch featuring a black dial with full Arabic numerals and stainless steel bracelet. The SRPG27K1 is inspired by military trench watches, offering excellent readability, durability, and everyday versatility.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Seiko |
| Model | SRPG27K1 |
| Collection | Seiko 5 Sports (Field Series) |
| Movement | Automatic (Caliber 4R36 – manual winding) |
| Power Reserve | Approx. 41 hours |
| Jewels | 24 Jewels |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band | Stainless Steel |
| Case Size | 39.4 mm |
| Case Thickness | 13.2 mm |
| Glass | Curved Hardlex Crystal |
| Dial Color | Black |
| Water Resistance | 100 meters |
| Functions | Day & Date display, Stop seconds |
| Luminous | LumiBrite hands & markers |
| Case Back | Transparent (See-through, screw case back) |
| Lug Width | 20 mm |
Original price was: 159.50 OMR.95.70 OMRCurrent price is: 95.70 OMR.
(Save 63.80 OMR)
In stock











